2ο Σχολικό πρωτάθλημα σκάκι Δημοτικών σχολείων Δήμου Θερμαϊκού

Written By Χρήστος Ιβάνοβιτς on Δευτέρα, 7 Απριλίου 2014 | 7.4.14

Με σχετική επιτυχία ολοκληρώθηκε το 2ο Σχολικό ατομικό πρωτάθλημα των δημοτικών σχολείων του Δήμου Θερμαϊκού. Και αναφερόμαστε στο γεγονός ότι πήραν μέρος 24 παιδιά των δημοτικών σχολείων του Δήμου μας, από τα οποία τα 11 ήταν από τα 3 δημοτικά σχολεία της Επανομής! Παντελής η απουσία μαθητών από το Δημοτικό διαμέρισμα της Μηχανιώνας-Κερασιάς-Αγγελοχωρίου και του Μεσημερίου αλλά και από τα εφτά δημοτικά σχολεία της Περαίας-Ν.Επιβατών και Αγίας Τριάδας ήρθαν μόνο 10 μαθητές, ενώ οι υπόλοιποι 3 ήταν μεν δημότες του Δήμου μας αλλά πηγαίνουν σε ιδιωτικά σχολεία και στο 2ο Πειραματικό.

  Ο λόγος της μη παρουσίας πολλών μαθητών από το διευρυμένο δημοτικό διαμέρισμα Περαίας-Μπαξέ και Αγίας Τριάδος αλλά και η απουσία μαθητών από την περιοχή της Μηχανιώνας θα πρέπει να αναζητηθεί.

Στο αγωνιστικό μέρος του σχολικού πρωταθλήματος είχαμε :

  Συμμετοχές :

 1. Α – Β   Δημοτικού :

    Ευστρατίου Νίκος                      Α’ Δημοτικού          1ο Επανομής

    Νταμάγκας Ανδρέας                 Α’ Δημοτικού          2ο Πειραματικό

 

2. Γ – Δ    Δημοτικού :

    Κατσανίδη Δάφνη                     Δ’ Δημοτικού           2ο Επανομής

    Νταμάγκας Βασίλειος              Δ’ Δημοτικού           2ο Πειραματικό

    Μπάμνιος  Χάρης                    Δ’ Δημοτικού           3ο Επανομής

    Σταυρίδης Θεμιστοκλής           Δ’ Δημοτικού           4ο Περαίας

    Σταυρίδης  Δημήτρης               Γ’ Δημοτικού            4ο Περαίας

    Χειλάς Δημήτρης                      Γ’ Δημοτικού        Διαπολιτισμιακό Ν.Επιβατών

    Ναούμ Ιωάννα                          Δ’ Δημοτικού            3ο Επανομής

    Ευστρατίου Μαρία                   Γ’ Δημοτικού             1ο Επανομής

    Ξεντές Βασίλης                        Γ’ Δημοτικού             3ο Επανομής

    Χουνουζίδης Γιώργος            Γ’ Δημοτικού           Δημ. Σχολείο Αγίας Τριάδας

    Καλογιάννη Βασιλική              Δ’ Δημοτικού             3ο Περαίας

    Τσιαπάρας Αλέξανδρος         Γ’ Δημοτικού             3ο Επανομής

    Παπαδοπούλου Ευαγγελία    Γ’ Δημοτικού             3ο Επανομής

    Παπαδοπούλου Ευθυμία       Δ’ Δημοτικού             3ο Επανομής

    Γεωργιτσόγιαννης Νικόλαος   Δ’ Δημοτικού            3ο Περαίας

3. Ε – ΣΤ  Δημοτικού :

   Μαυρίδης Άρης                        ΣΤ’ Δημοτικού       Διαπολιτισμιακό Ν. Επιβατών

   Ελευθεριάδης Βαγγέλης          Ε’ Δημοτικού            5ο Περαίας

   Παρασχάκης Χρήστος             Ε’ Δημοτικού        Δημ. Σχολείο Αγίας Τριάδας

   Χατζηδημούλας Θανάσης      ΣΤ’ Δημοτικού        Εκπαιδευτήρια «Μαντουλίδης»

   Σοφτάς Αντώνης                     ΣΤ’ Δημοτικού            3ο Επανομής

   Κουρουτσαλάκης Ανδρέας      Ε’ Δημοτικού        Δημ. Σχολείο Αγίας Τριάδας

   Γονίδας Νικόλαος                     Ε’ Δημοτικού            1ο Επανομής

ΒΡΑΒΕΙΑ – ΕΠΑΘΛΑ :

    1ος  Γενικής Κατάταξης :              Μπάμνιος Χάρης            χρυσό μετάλλιο

    1ος  Α’-Β’ Δημοτικού     :               Νταμάγκας Ανδρέας       κύπελλο

                                                            Ευστρατίου Νίκος            χάλκινο μετάλλιο

   1ος  Γ΄-Δ’  Δημοτικού     :             Μπάμνιος Χάρης              κύπελλο

   2ος  Γ’ -Δ’ Δημοτικού     :              Ξεντές Βασίλης                 αργυρό μετάλλιο

   3ος  Γ’ -Δ’ Δημοτικού     :              Νταμάγκας Βασίλης         χάλκινο μετάλλιο

   4ος  Γ’ -Δ’ Δημοτικού     :              Χουνουζίδης Γιώργος      χάλκινο μετάλλιο

   5ος  Γ’ -Δ’ Δημοτικού     :              Τσιαπάρας Αλέξανδρος  χάλκινο μετάλλιο

   6ος  Γ’ -Δ’ Δημοτικού     :              Χειλάς Δημήτρης              χάλκινο μετάλλιο

   1ος  Ε’-ΣΤ’ Δημοτικού   :              Γονίδας Νικόλαος                κύπελλο + χρυσό μετάλλιο

   2ος  Ε’-ΣΤ’ Δημοτικού   :              Ελευθεριάδης Βαγγέλης     αργυρό μετάλλιο

   3ος  Ε’-ΣΤ’ Δημοτικού   :              Μαυρίδης Άρης                    χάλκινο μετάλλιο

   4ος  Ε’-ΣΤ’ Δημοτικού   :              Σοφτάς Αντώνης                   χάλκινο μετάλλιο

   5ος  Ε’-ΣΤ’ Δημοτικού   :              Κουρουτσαλάκης Ανδρέας  χάλκινο μετάλλιο

   1ο κορίτσι                      :               Κατσανίδη  Δάφνη                 χρυσό  μετάλλιο

   2ο κορίτσι                      :               Παπαδοπούλου Ευθυμία     αργυρό μετάλλιο

   3ο κορίτσι                      :               Παπαδοπούλου Ευαγγελία  χάλκινο μετάλλιο

Θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθούμε στην παρουσία του Προέδρου του ΔΗ.Π.Π.Α.Κ.Υ.Θ. Παναγιώτη Τροκάνα που τίμησε με την παρουσία του την τελετή απονομής αλλά και την αμέριστη βοήθειά του για τη διεξαγωγή του σχολικού πρωταθλήματος του Δήμου Θερμαϊκού, καθώς και τη βοήθεια της Ε.Σ.Σ.Θ.Χ. με το υλικό που μας έδωσε απλόχερα ώστε να πραγματοποιηθεί το πρωτάθλημα απρόσκοπτα και ουσιαστικά.

  Τέλος πρέπει να ευχαριστήσουμε και τη διεύθυνση του 4ου Δημοτικού Σχολείου, που προσέφερε τις εγκαταστάσεις του συγκροτήματός του για να διεξαχθούν οι αγώνες, ενώ αποτελεί και σύμμαχο στην παρουσία του σκακιστικού συλλόγου » Σ.Ο.Θ.Θ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ » μια και φιλοξενείται στο σχολείο αυτό.

Advertisements

Υποβολή σχολίου (ακόμη και ανώνυμα ως Guest). Τα στοιχεία που ακολουθούν είναι προαιρετικά.

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s